Британска компания ще премахне цялото оборудване на Huawei Technologies от проект за 2,3 млрд. лири, чиято цел е екипите на полицията и спешната помощ да бъдат подсигурени с най-модерните средства за комуникация, съобщава Sunday Telegraph, цитиран от Bloomberg.
Операторът на проекта, предназначен да предостави нова мрежа за спешни повиквания на стотици хиляди потребители на спешна помощ, е взел решението да премахне компонентите на Huawei от системата всъответствие с политиката на собственика си – BT Group, посочва медията.
Стъпката се предприема, докато най-голямата китайска технологична компания се опитва да се пребори с нарастващите опасения около сигурността на оборудването ѝ и обвиненията, че е ангажирана в шпионаж от Пекин - твърдения, които Huawei упорито отхвърля. В Европа телекомуникационните компании и големите клиенти като Orange и Deutsche Telekom изразиха опасения към техниката на Huawei в допълнение на съществуващите вече забрани в Австралия, Нова Зеландия и САЩ.
Пълната замяна на частите на Huawei ще отнеме до 4 години, като BT ще покрие разходите за това, посочва вестникът. Говорител на правителството заяви, че макар че частите на Huawei ще бъдат премахнати, то е убедено, че инфраструктурата на системите за спешно реагиране не представлява риск за сигурността, се казва още в новината.
Говорител на Huawei е заявил за вестника, че компанията е работила с ВТ 15 години и че британският телеком има отдавнашна политика да използва различни доставчици за различни етапи на мрежата си. ВТ заяви, че Huawei остава важен доставчик на оборудване, посочва вестникът.


Коледната трапеза ни струва два пъти по-скъпо от миналата година
Пускат с вертолет провизии за екипажа на блокирания танкер край Ахтопол
SENSHI 29: Зрелищни нокаути, драматични обрати и силни български победи във Варна
Тийнейджърка скочи от блок в Пловдив
Танкерът "Кайрос" остава блокиран край Ахтопол трети ден
Нобеловият лауреат за мир може да получи награда си лично, но рискува много
JPMorgan: Европа има „реален проблем”
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Гуцанов: Социалните разходи и придобивки за хората се запазват
Защо аутизмът не трябва да се третира като самостоятелно състояние?
Букурещ гласува в кметската надпревара
САЩ: Гърция е ключов стълб в стратегията на Тръмп